Dnes je 25.4.2024

Zítra má svátek Oto

• Světový den duševního vlastnictví
  • Mezinárodní den vzpomínky na Černobyl

V letech 2020 – 2022 realizuje Centrum pro komunitní práci západní Čechy v partnerství s městem Přeštice plánování sociálních služeb. Cílem je pomoci rozvoji potřebných sociálních služeb na Přešticku. Do projektu jsou zapojeni zástupci obcí a sociální pracovníci Městského úřadu Přeštice, poskytovatelé sociálních, zdravotních a jiných služeb, spolky, pečující osoby, senioři, osoby se zdravotním postižením, rodiče s dětmi a další širší veřejnost.

V rámci projektu se také představují jednotliví poskytovatelé se svou nabídkou, kterou může v případě potřeby kdokoliv využít. Informace o projektu a možnostech jak se také do plánování služeb zapojit, můžete nalézt na webu Sociální služby Přešticka – www.kaposos.wordpress.com nebo lze kontaktovat Lenku Červenkovou z Centra pro komunitní práci západní Čechy (telefon: 722 466 185, e-mail: lenka.cervenkova@cpkp.cz ).

Jedním z poskytovatelů, který nabízí své služby na Přešticku, je organizace Raná péče Kuk, z.ú. Organizace poskytuje zdarma služby rodinám s dětmi se zrakovým nebo kombinovaným postižením nebo ohrožením vývoje od narození do 7 let věku.

Sociální terénní služba Raná péče je jedinečná a má nezastupitelné místo při podpoře rodičů v péči o dítě s postižením v raném věku. Žádná dostupná sociální služba nenabízí takto komplexní a plnohodnotnou pomoc rodinám pečujícím o dítě se zrakovým nebo kombinovaným postižením.

Organizace působí v celém Plzeňském a Karlovarském kraji. Poradci poskytují konzultace přímo v rodině, v jejím přirozeném prostředí, a to v rozsahu 1x za 1–3 měsíce dle potřeb rodiny. Rodina má možnost se na svého poradce kdykoliv obracet telefonicky nebo mailem. Rodiny nejčastěji využívají sdílení náročné životní situace, jakou péče o dítě s kombinovaným postižením je. Sdílení pomáhá se v situaci zorientovat a hledat možnosti řešení. Přínosem pro rodiny jsou odborné rady týkající se vývoje dítěte s postižením, zapůjčení a instruktáž k pomůckám, zkušenosti z jiných rodin, kontakty na odborníky, informace o vzdělávání, využití sociálních dávek a jiných možností získávání financí. Přístup k rodinám je vždy individuální a partnerský. Poradci nehodnotí, neodsuzují, ale radí a doporučují.

Práce organizace navazuje a doplňuje práci lékařů a dalších odborníků. Poradci mají čas vysvětlit si a probrat s rodinou, co potřebuje, umožnit jí se zastavit a zamyslet se nad svou situací, zároveň nabízí pohled zvenčí a třeba i jiné možnosti řešení jejich situace. Cílem je, aby rodina službu nepotřebovala, byla ve svém fungování a rozhodování samostatná a mohla žít běžným způsobem života ve své komunitě.

Kontakty:

Raná péče Kuk, z.ú.

Tomanova 5, 301 00 Plzeň

tel: 377 420 035, 724 400 815

mail: plzen@ranapece.eu

www.ranapecekuk.eu

www.facebook.com/ranapecekuk

Děkujeme za spolupráci všem, kteří rozvoj služeb na Přešticku podporují!