Obsah
Památné místo obnoveno
Část první.
Jen pro zopakování. Socha sv. Vojtěcha stojí mezi třemi lipami u staré cesty z Nezdic do Zeleného a ještě v nezdickém katastru. Na toto místo dal původně roku 1817 Pecl ze Zeleného dřevěnou sochu sv. Vojtěcha na paměť svého syna, padlého v napoleonských válkách. Roku 1842 byla uctívaná dřevěná socha nákladem zelenských občanů nahrazena pískovcovou na zděném pilíři a vysazeny původně čtyři lípy. Vřeskovickým kaplanem Příkosickým byla 24. 5. 1842 posvěcena. Původně z východní strany pilíře byl nápis: „ Podle pověsti šel tudy r. 992 sv. Vojtěch z Říma a zde kázal přítomným pohanům víru Kristovu“. Roku 1901 pak vznikl na severní straně nápis „Ejhle kněz veliký, an za dnů svých nalezen byl spravedlivý. – Oroduj za nás sv. Vojtěše.“ Socha snad stojí na mohyle z doby bronzové, kterých bylo na sousedním poli odkryto několik. Na podstavci sochy dodnes čteme nápis „Nákladem obce Zelené“. Ještě po roce 1970 to byl udržovaný a zachovalý pomník, od devadesátých let zůstalo u neudržované cesty bohužel jen zdevastované torso v krajině.
Avšak časy se mění a po přípravné fázi osvětové činnosti proběhla 8. dubna první fáze obnovy tohoto památného místa. Za krásného počasí se zde sešlo celkem dvacet nezdických a zelenských dobrovolníků a celodenním úsilím a za řevu tří motorových pil se podařilo širší okolí sochy vyčistit od neuvěřitelné spleti trnkových keřů, bezů a nálezových stromů. Akci podpořil občerstvením nezdický Obecní úřad, dopravou SDH Nezdice, počasí zajistil asi sám sv. Vojtěch a elán si přinesl každý vlastní. Další na řadě bude stromový specialista – arborista – p. Frantal a poté památkáři s opravou piliře a sanací a konservací sochy. Tyto dvě fáze pak finančně kryjí dva dotační tituly, zajištěné Obcí Nezdice. Krásnou představou zůstává obnova zarostlé polní cesty z Nezdic k Vojtěchu, aby opět mohla sloužit k procházkám. I když její význam z dob, kdy Nezdice byly školní a farní obcí, je ten tam.
Část druhá.
Během léta 2006 pak postupně, byť ve větších rozestupech, dorazili ke sv. Vojtěchu odborníci. Jako první již citovaný arborista p. Frantal a lípy nemilosrdně podrobil korunkovému řezu, který jediný mohl staré a jak se ukázalo ještě prohnilejší lípy aspoň na čas zachránit. Ořezané větve jako palivové dřevo zmizelo obratem, spálení haluzí trvalo o něco déle. Opakovaně bylo třeba i chemické ošetření rašících trnek a plevelů. Počátkem prázdnin pak dle technologického doporučení památkářů opravil piliř zelenský zednický mistr pan Holberger a po něm dorazil za Zbiroha akademický sochař a restaurátor Mgr. Jiří Fiala, který torso sochy očistil s ponecháním zbytků původních nátěrů a nakonservoval. On také obnovil nákladem nezdického Obeního úřadu oba nápisy na pilíři. Výsledek je skvost, dá-li se to říci o torzu sochy mezi torzy lip, avšak jistě se podařilo obnovit důstojnost tohoto památného místa, jeho genia loci, které zřejmě pramení z dvoutisícileté pokorné lidské přítomnosti.
Doufejme, že tímto naše péče o sv. Vojtěcha neskončila a že vytrváme i v běžné údržbě prostranství, zasadíme nové lipky a snad se podaří i opatřit prostředky na kopii celistvé sochy sv. Vojtěcha. Obnova cesty je opravdu problém pro těžkou techniku, ale snažme se.
Část třetí
V září p. Frantal zasadil novou - čtvrtou - lipku. Zda se jí bude dařit, uvidíme. Kronikou doloženou skutečností je, že čtrvtá lípa byla vysazována celkem třikrát a vždy uschla. Opakovaně byl znovu proveden postřik neúmorných plevelů, které vzklíčily na vyklučeném prostranství, na příští rok je v plánu lavička, protože z tohoto místa je krásný výhled směrem k Nezdicím i k Zelenému. Snad se v budoucnu najde i 52.000 na již zmíněnou kopii celé sochy.
Znovu je třeba poděkovat všem, kteří se zasloužili a podíleli na obnově památného místa, Nezdickým i Zelenským, panu Holbergerovi, Frantalovi i Fialovi, Plzeňskému kraji za dotaci 45.000, Obecnímu úřadu Nezdice za organisaci (zejm. pí. Hofmeisterové) celé akce i finanční příspěvek 17.000 a za finanční pomoc ve výši 5,000 i Obecnímu úřadu Lužany.
LB
Poslední aktualizace: 12. 4. 2006 0:00